להתחברות

סמינר הקיבוצים

שאלה 1 | עמוד דיון

תקציר

שאלה 1

על פי עמודים אמצע 12-אמצע 14 30.12.20

סיכום ביניים

הדיון המורחב

x

מדוע לדעתכם רק המקרה השני (בשונה מהמקרים הראשון והשלישי)
מתאים לתיאורה של נודינגס לאכפתיות  ('לדמות את המציאות של הזולת כמציאות אמיתית שלי') ?
נמקו את תשובתכם.

שאלה
שאלה

שאלה

Ayelet

תגובה אחת
  • Geula

Eilon

Noor

x

.

2 תגובות
  • Linor

  • hagarlala1

תגובות אחרונות

user profile image
Noor
3.03.2021 12:21

לדעתי רק המקרה השני, בשונה מהמקרים הראשון והשלישי,  מתאים לתיאורה של נודינגס לאכפתיות בגלל שהמקרה השני מציג הכלה והתחשבות בצרכים של האחר, ושם את הצרכים של האדם הספציפי מעל לכללים והנורמות הכלליות. דבר זה ממחיש את דימוי המציאות של האחר כמציאות שלי. וזה מתאים לתיאוריה של נודינגס שמתמקדת בדאגה אכפתית והסתכלות על האדם, על רגשותיו, נסיבותיו וצרכיו האישיים.

user profile image
hagarlala1
7.01.2021 18:26

המקרה השני דומה יותר לתאוריה של נודינגס. תחילה, נראה כי במקרה הראשון הוא אינו קשוב לצרכיו של אימו, הוא רק מתוסכל מן המצב שהוא נמצא בו, אף על פי שהוא טוען כי ישנה דאגה שלו כלפיה. המקרה השלישי דומה למקרה הראשון כי כאן ניתן לראות כי דאגתו מגיעה מבחינה כספית, כלומר, אין כאן דאגה אמיתית לצרכים של אימו. לעומת זאת במקרה השני ניתן לראות שהדאגה היא אמיתית כי כאן הוא מבין שהוא רוצה להיות שם באמת בשביל אימו, הוא מבין את המחוייבות שבכך, למרות שיש לו גם התחייבויות אחרות.

user profile image
Eilon
6.01.2021 18:40
לפי הדאגה האיכפתית של נודינגס זה שאיכפת לו מוכרח להביא בחשבון את הצרכים של זה שאכפת ממנו כאשר באים לעזרתו. בדאגה האיכפתית במקרה הראשון סמית' טוען כי איכפת לו. הוא חושב עליה ודואג לה מאוד. מבחינתו זה עול כבד. יתכן כי סמית' דואג לאימו אך הדאגה אינה איכפתית מאחר ואינו מקשיב לצרכיה של אימו. במקרה השלישי סמית' טוען כי הוא איכפתי. הוא משלם לה את החשבונות ויש לו אחיות שיכולות לבקר אותה. גם במקרה זה הדאגה אינה איכפתית. סמית' איכפתי לאימו בכך שהוא משלם את שחבונותיה אך אינו שם בשביל הצרכים האמיתיים שלה. הוא אפילו אומר כי האחיות שלו יכולות לעשות את זה מאחר והוא משלם את החשובנות. הוא אינו רוצה להיות שם לצידה באמת. רק במקרה השני ניתן לראות התחשבות בצרכים של האם. סמית' אומר כי איכפת לו ועליו לבקר את אימו יותר. הוא מתקשה לעשות זאת מאחר ויש לו משפחה, עבודה ילדים ועוד דברים אשר מקשים עליו להגיע אל אימו. הוא רוצה להיות שם בשביל אמא לא רק שהיא צריכה אלא פשוט להיות שם ב שבילה וזוהי דאגה איכפתית. הוא רואה את הצרכים שלה.
user profile image
Linor
6.01.2021 13:47

המקרה השני מזוהה יותר עם התאוריה של נודינגס לאכפתיות. נראה שחייו של האדם משפיעים עליו ומקשים עליו להגיע אל אימו יותר. אך הוא מראה את האכפתיות, את הרצון ואת החשיבות. המקרה הראשון לעומת זאת נראה כי כי אכפת לו, אך הוא "מקבל" את העובדה שהוא לא יכול להשקיע זמן נוסף לאימו. במקרה השלישי, הוא מראה את האכפתיות שלו במשאבים שנותן לאימו אך רוצה שעוד אנשים ישאו בנטל הטיפול והדאגה לאמו.

user profile image
Geula
6.01.2021 12:22

המקרה השני דומה מאוד לתיאורה של נודינגס לאכפתיות. ניתן לחשוב כי במקרה של סמית' הוא אומר שהוא בן אדם אכפתי. משמעות ראשונה מתפרשת כמחשבה על אמא שלו אבל מציין כי זה עול כבד שצריך לטפל בה. משמעות שנייה מתפרשת כי הוא  בן אדם אכפתי אומנן יש לו בנוסך עוד עיסוקים. משמעות שלישית מתפרשת כאכפתי כעובדה שהוא משלם את חשבונות הבית עבור אימו. בעקבות כל המחויבויות שלו הוא מגיע למצב של מסכנות וצורך שיטפלו וידאגו לו- לא נותר מקום לדאגה לאמא שלו.

user profile image
Ayelet
4.01.2021 20:42

מכיוון שמפורטות כאן דוגמאות שמשקפות התבוננות על הצרכים של האחר. ולא על קבלת החלטות של "אחריות ואכפתיות" רק בשביל מעמד האכפתיות והדאגה. כשאנו מתבוננים על הצרכים של האחר ועל הפניות שלנו כלפי אילוצים ויכולות לדאוג לאחר בכמה מישורים, כך אנו במצב שאנו מצליחים לדמות מציאות של מישהו אחר, להיות נוכחים בו ובמה הוא צריך ומה הוא- זוהי גישה, ראייה והתבוננות שמתקשרת לדאגה האכפתית, כפי שמתוארת כפ"י נודינגס.

מקורות קשורים

חברי בית המדרש